През годините на прехода много стари къщи се събориха, много апартементи се препродадоха и разчистиха, редица малки библиотеки се затвориха или "преобразуваха" и много от старите книги отидоха в чували на "Славeйков", а други- директно на вторични суровини. Така съдбата на старите книги понякога зависеше от способността на книжарите да я оценят и съхранят. Често хамалите, разчистващи мазета и тавани на продадени жилища, предлагаха чували с книги за по 10 стотинки на брой на книжарите и след като чуеха фрази от сорта на "това нищо не струва", "тези не ги търсят" ги хвърляха на вторични суровини или просто ги зарязваха на ул. "Граф Игнатиев" за да не ги носят повече. Но имаше и книжари "хиени", които бяха т.нар. "филтър" и причакваха хамалите и клошарите още на входа на площада и отбираха най-доброто, понякога намираха ценни книги, купуваха ги евтино и ги продаваха скъпо. Зедно с книгите често се носеха фотографии и други вещи, маркиращи нашата история. Разбира се, трябва да отбележим, че книгите са като хората, някои живеят кратко, други- дълго.
Книжарите на площада са патили хора. Те оцеляват на пек и студ, на порои, които често съсипват стоката, на ветроове, които събарят тентите. Книгите вечер трябва да се носят с колички до близките мазета или други помещения, които се използват са складове. На сутринта, отново трябва да се изкарат и подредят. И така, всеки ден! Често за това си има носачи, яки момчета, които бутат количките с книги. За да издържите на такава обстановка, често се налага да си пийнете, затова често мoже да се забележат бири до сергиите.
Спомням си един летен ден, когато с един от старите (и добри) книжари Васко бяхме ходили на битака рано сутринта и бяхме много уморени след това. Аз поседнах зад сергията по обяд, беше доста горещо и ненадейно сме заспали и двамата. Минало едно момиче, търсело си книга, дошло до сергията, но и било неудобно да ни събуди. Но не се сдържало и ни щракнало! И като всеки ученик, веднага публикувало снимката във "Видяно в София". Приятели я видяха и ми звъннаха, виж се, казват, къде си постнат. Ето я и въпросната снимка, вляво, както и линка. 😀
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1971991426417941&set=gm.1628729987159988&type=3&theater&ifg=1
Второто издание на "Под игото" и първото като книга (в същата 1894 г. излиза и преводът на английски) |
Спомням си един друг случай, хапвам сандвич и се разхождам по ул. "Солунска", където също имаше сергии с книги. Понечвам да хвърля сандвича в едно от тротоарните кошчета за боклук и гледам, вътре хвърлена една книга. Книгата изглеждаше стара, добре подвързана в стара подвързия с плат и кожа. Бръкнах в кошчето и я извадих, оказа се първо издание на "Под манастирската лоза" на Елин Пелин, 1936г. Зарадван я пъхнах под мишницата и продължих да се разхождам. Един от продавачите, като ме видя с книгата, ме попита откъде съм я взел, казах му, от коша. А той разказа, че едни хамали, разчистващи тавани и мазета, са му я предлагали с други книги, но той не я взел, мислел, че не струва. Явно после те са я хвълили в коша, след като не е проявил интерес. Продавачат не пропусна да попита дали е скъпа, а аз, за да му дам урок да не се отнася така към книгите, му казах, че, да, доста скъпа е. И наистина, книгата е интересна и е един от най-хубавите сборници с разкази на писателя. И беше първо издание! За съжаление, такава е съдбата на много книги, включително и емблематини.
Една от често търсените детски книги на
пл. "Славейков", "Пинокио",
с прекрасни илюстрации и твърди корици.
|
Росен Петков- модератор на групи във Facebook
No comments:
Post a Comment